YOL KARDEŞLİĞİ İÇİN İMZALAR ATILIYOR
Haber
18 Kasım 2021 - Perşembe 14:05 Bu haber 1289 kez okundu
 
YOL KARDEŞLİĞİ İÇİN İMZALAR ATILIYOR
İskenderun ve Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odalarıyla kardeş oda protokolü imzalayan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’yla da kardeş oda oldu. Başkan Servet Şahin, “Karadeniz Akdeniz yolu ile birlikte iki il arasında ticareti artacak.” dedi.
Ekonomi Haberi
YOL KARDEŞLİĞİ İÇİN İMZALAR ATILIYOR

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ile Şanlıurfa’da bir araya gelerek, Karadeniz Akdeniz yolu ile birlikte iki il arasında ticareti artırmayı hedeflerken ekonomik ve kültürel ilişkileri güçlendirmek için “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illerine düzenlediği Güneydoğu İstişare ve İş Gezisi kapsamında Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile Şanlıurfa’da bir araya geldi.

 

Şanlıurfa ili ekonomisinden bahseden ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek; “Ordu’nun biz Şanlıurfalılar için çok de değerli bir yeri var. Biz sizleri gördüğümüzde memleketlimizi görmüş gibi oluyoruz. Bizim Ordu ile bağlarımız Urfa olarak çok çok güçlü. Bildiğiniz gibi Şanlıurfa Türkiye’de stratejik bir bölgede yer alıyor. Şanlıurfa’da 2640 tane bilinen yeryüzüne çıkan tescilli tarihi var. Dünya’da bundan daha çok tarihi olan bölge olmamıştır. Bizler mevcudiyetimizin farkında olursak Türkiye’nin kısa süre içerisinde süper devlet olacağına inanıyorum. Bunu yaptığımız iş birlikleriyle gerçekleştireceğimize inanıyorum. Biz Şanlıurfa olarak her zaman övünç duyduk ve sizlerin de daha rahat huzurlu olmanız için biz bu bölgelerde çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Kardeş oda protokolü ile de iki il arasında ticaretin artacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

ŞUTSO Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan OTSO Başkanı Servet Şahin; “Ordu Karadeniz’in tam ortasında bulunan, Mersin’den sonra en uzun sahile sahip bir ildir. Ordu ili Türkiye fındığının üçte birini üreten, dünya fındığının dörtte birini üreten bir fındık şehridir. Genelde ihracat rakamlarımızın büyük bir çoğunluğu fındığa dayalıyken, bunun yanında dünyada en fazla bal üreten il konumundayız. İlimiz kivi üretiminde Türkiye’de 2 ilden bir tanesidir. İlimizde bentonit gibi çok nadir bulunan ve değerli bir ürünümüz bulunmaktadır. Dünya bentonit üretiminin yüzde 75 ila 80’ni Ordu’da üretiliyor. Bu üretilen bentonitten 60-70 milyon dolar döviz gelirimiz bulunuyor. Biz bakıldığında tam bir sanayi şehri değiliz. Fındığımızı henüz çikolata ile tam anlamıyla buluşturmadık. İnşallah sizlerle gerçekleştirdiğimiz istişarelerle sanayi şehri olma yolunda da önemli adımlar atacağız. Bununla birlikte fındığımızı artık çikolata olarak satacak ve daha fazla gelir elde olacağız.”dedi.

 

Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanması ile birlikte iki il arasında ticaretin artacağını vurgulayan Şahin; “Karadeniz Akdeniz diye bir yolumuz var. Bu yol hattında Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve Hatay illeri var ama bu yola çok yakın olan 42 tane de ilimiz var. Bunlardan bir tanesi de Şanlıurfa olmaktadır. Biz Karadeniz Akdeniz yolundan faydalanacak illerimizle birlikte gücümüzü artırmak istiyoruz. Bu yol hattındaki illerimiz ile ticari bağ kurmak istiyoruz. Bizde fındık var, sizde pamuk, bu yol sayesinde fındık ihtiyacı olan fındığı bizden alacak, pamuk ihtiyacı olan pamuğu sizden alacak. Sizlerin Ukrayna’ya, Roma’ya ve Rusya’ya ihracatınız var. Bu yol ile birlikte Akdeniz’i, Ege’yi, Marmaray’ı dolaşmayacaksınız bu yol üzerinden direk Karadeniz’e oradan Rusya’ya, Romanya’ya, Ukrayna’ya ulaşacaksınız. Bu yol bizim için önemli olduğu gibi Türkiye için de bir o kadar değerlidir. 5 tane bölgeyi direk olarak etkileyen bir yol. Bu yolun yapımında 3-5 km bir alan kaldı. Bu yol açıldığında 8-10 saatte Ordu’da olacaksınız. Sizlerle birlikte çalışarak ticaret hacmimizi artırmak istiyoruz. İnşallah birlikte güçleneceğiz.” İfadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek kardeş oda protokolünü imzaladı.

 

Düzenlenen “Kardeş Oda Protokolü” töreninde konuşan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, imzalanan “Kardeş Oda” protokolünün iki oda için de hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Peltek, “Ülkemizin ve bölgelerimizin kalkınması adına gerçekleştirilecek her türlü çalışmada, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak işbirliğine hazırız” dedi.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ise “Biz de ŞUTSO ile “Kardeş Oda” olarak ortak çalışmalarda yer almaya destek vermeye hazırız” dedi.

 

Ziyaret programı, karşılıklı hediyeleşmenin ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: YOL, KARDEŞLİĞİ, İÇİN, İMZALAR, ATILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı