siyahbet giriş siyahbet giriş deneme bonusu

TORUN: FINDIKTA 150 LİRADAN AŞAĞISINI KABUL ETMİYORUZ

Fındık (Orducu) - Ordu Haber Ajansı | 01.07.2024 - 17:17, Güncelleme: 01.07.2024 - 17:17 2567 kez okundu.
 

TORUN: FINDIKTA 150 LİRADAN AŞAĞISINI KABUL ETMİYORUZ

Fındığın ihracat potansiyeline dikkat çeken CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “150 liradan aşağı bir rakamı kesinlikle kabul etmiyoruz.”
CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındığın 4 milyar dolar ihracat potansiyeli olduğunu belirterek, 8 milyon Karadenizli’nin doğrudan geçimini doğrudan etkilediğini söyledi. Ordumuzun ana geçim kaynağı ve 1700 kilometre uzunluğundaki Karadeniz kıyı şeridinin tamamının ortak ekonomik değeri olan fındıkta rekolte çalışmaları başladı. Hasat yaklaşıyor ve fındık taban fiyatının açıklanmasına sayılı günler kaldı. Ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden birini oluşturan fındık uzun yıllardır değerini bulmuyor. Fındık üreticileri üretimden çekiliyor, fındık ile geçimini sağlayan iller yoğun göç veriyor. Fındık 4 milyar dolar değerindeki ihracat potansiyeli ile 8 milyon insanımızın geçimini doğrudan etkiliyor. Böylesine devasa bir sektöre ihanet ediliyor, alan bazlı desteklere 10 yıldır artırılmıyor, üreticinin sorunlarına duyarsız kalınıyor. Üreticilerimizin ve ülkemizin yüzünü güldürecek tek çare var o da fındık taban fiyatını ekonomik gerçekliğe uygun bir seviyede belirlemek. Gübre ve Mazot Yüzde 1000 Arttı! Bu alanda en temel verinin enflasyon oranı olduğunu söyleyen Torun, “Fındık üretiminin en önemli girdi maliyetlerini oluşturan gübre ve mazotta son 5 yıl içerisinde yüzde 1000’e varan artışlar gerçekleştiği halde fındık fiyatları enflasyonun çok altında kalan oranlarla artırılıyor.” 150 Liradan Aşağı bir Taban Fiyatı Kesinlikle Kabul Etmiyoruz Geçmiş yıllardaki deneyimlere dayanarak iktidarın gerçekçi bir fiyat belirlemeyeceğini söyleyen Seyit Torun, “Tekrar uyarıyoruz, 150 liradan aşağı bir rakamı kesinlikle kabul etmiyoruz. Dünyanın en büyük fındık üreticisi olarak fiyatları yükselterek gelirlerimizi artırmamız gerekirken fiyat düşürüp başka ülkeleri fındık pazarına ortak ediyoruz. Yabancı firmalara, yabancı ülkelere hizmet etmeyi bırakın, geçen yıl fındık ihracatından elde ettiğimiz 1.8 Milyar doları, 3.5 milyar doların üzerine çıkartmayı öneriyoruz! Üreticinin çağrısına kulak verin, bu güzel ülkeye bir iyilik edin fındığımızı yok pahasına sattırmayın!"
Fındığın ihracat potansiyeline dikkat çeken CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “150 liradan aşağı bir rakamı kesinlikle kabul etmiyoruz.”

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındığın 4 milyar dolar ihracat potansiyeli olduğunu belirterek, 8 milyon Karadenizli’nin doğrudan geçimini doğrudan etkilediğini söyledi.

Ordumuzun ana geçim kaynağı ve 1700 kilometre uzunluğundaki Karadeniz kıyı şeridinin tamamının ortak ekonomik değeri olan fındıkta rekolte çalışmaları başladı. Hasat yaklaşıyor ve fındık taban fiyatının açıklanmasına sayılı günler kaldı. Ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden birini oluşturan fındık uzun yıllardır değerini bulmuyor. Fındık üreticileri üretimden çekiliyor, fındık ile geçimini sağlayan iller yoğun göç veriyor. Fındık 4 milyar dolar değerindeki ihracat potansiyeli ile 8 milyon insanımızın geçimini doğrudan etkiliyor. Böylesine devasa bir sektöre ihanet ediliyor, alan bazlı desteklere 10 yıldır artırılmıyor, üreticinin sorunlarına duyarsız kalınıyor. Üreticilerimizin ve ülkemizin yüzünü güldürecek tek çare var o da fındık taban fiyatını ekonomik gerçekliğe uygun bir seviyede belirlemek.

Gübre ve Mazot Yüzde 1000 Arttı!

Bu alanda en temel verinin enflasyon oranı olduğunu söyleyen Torun, “Fındık üretiminin en önemli girdi maliyetlerini oluşturan gübre ve mazotta son 5 yıl içerisinde yüzde 1000’e varan artışlar gerçekleştiği halde fındık fiyatları enflasyonun çok altında kalan oranlarla artırılıyor.”

150 Liradan Aşağı bir Taban Fiyatı Kesinlikle Kabul Etmiyoruz

Geçmiş yıllardaki deneyimlere dayanarak iktidarın gerçekçi bir fiyat belirlemeyeceğini söyleyen Seyit Torun, “Tekrar uyarıyoruz, 150 liradan aşağı bir rakamı kesinlikle kabul etmiyoruz. Dünyanın en büyük fındık üreticisi olarak fiyatları yükselterek gelirlerimizi artırmamız gerekirken fiyat düşürüp başka ülkeleri fındık pazarına ortak ediyoruz. Yabancı firmalara, yabancı ülkelere hizmet etmeyi bırakın, geçen yıl fındık ihracatından elde ettiğimiz 1.8 Milyar doları, 3.5 milyar doların üzerine çıkartmayı öneriyoruz! Üreticinin çağrısına kulak verin, bu güzel ülkeye bir iyilik edin fındığımızı yok pahasına sattırmayın!"

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve orducu.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.