SAYACA'DA KURULACAK MADENE 'ZARARLI' RAPORU

Ordu Gündemi (Orducu) - Ordu Haber Ajansı | 18.12.2023 - 11:12, Güncelleme: 18.12.2023 - 11:12 2934+ kez okundu.
 

SAYACA'DA KURULACAK MADENE 'ZARARLI' RAPORU

Sayaca’da kurulmak istenen bentonit madenine karşı, ÇED kararına karşı açılan davada bilirkişi madenin zararlı olduğu raporunu verdi.
Ordu’nun Ulubey ilçesinde Sayaca Mahallesi ve Çatallı Mahallesi arasında kurulmak istenen bentonit madeni için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ raporuna karşı Sayaca Mahallesi halkı tarafından hukuki mücadele başlatılmıştı. ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için mahalle halkı tarafından Ordu İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştı. Açılan dava sonunda mahkeme tarafından atanan Bilirkişi Heyeti yerinde inceleme sonrası hazırladığı raporu mahkemeye sundu. ORÇEV Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada bilirkişi raporuyla iddialarının kabul gördüğünü açıklayarak,  “Mahkemenin görevlendirdiği heyetin raporu köylülerin lehine oldu. Bizlerin ve köylülerin dosya üzerinden açıklamaları ile rapor örtüşmektedir” bilgisini paylaştı. HEYELAN BÖLGESİ, SU KAYNAKLARINA ZARAR VERİYOR... “Raporda işletme çalışmaya başlarsa ne gibi tehlikelerin oluşabileceği açıkça belirtilmiş” denilen ORÇEV açıklamasında, bilirkişi raporunda çok sayıda risk sıralandığı ve bu nedenle “ÇED Gerekli Değildir” kararının bilimsel ve teknik açıdan yeterli ve uygun olamadığı görüş ve kanaatindeki raporun mahkemeye sunulduğu ifade edildi. Bilirkişi heyetinin bentonit madenine yönelik tespit ettiği zararlar ve riskler şöyle: Ruhsatlı alan içinde evler var. Aktif ve pasif heyelan alanları mevcut, Su kaynaklarının durumu gözetlenmemiş, Çalışma; hayvan, bitki yaşamı olumsuz etkileyecek, Bölgeye özgü bitki örtüsü yeterince incelenmemiş, Çalışma alanı tarım ve orman alanı, buralarda bitki ve hayvan türleri incelenmemiş, Sondaj-araştırma konuları genel söylemlerle geçiştirilmiş, Derelerdeki taşkınlara yönelik rapor yok, Yollar kamyonların dönüşüne uygun değil. GÖZLER MAHKEME KARARINDA Şimdi Bilirkişi Heyeti’nin mahkeme sunduğu raporda “Ordu Valiliğince verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir’ bilimsel ve teknik açıdan yeterli ve uygun olmadığı görüşü ve kanaatindeyiz. Karar yüce mahkemenizindir” demesinden sonra Ordu İdare Mahkemesi heyetinin nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.
Sayaca’da kurulmak istenen bentonit madenine karşı, ÇED kararına karşı açılan davada bilirkişi madenin zararlı olduğu raporunu verdi.

Ordu’nun Ulubey ilçesinde Sayaca Mahallesi ve Çatallı Mahallesi arasında kurulmak istenen bentonit madeni için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ raporuna karşı Sayaca Mahallesi halkı tarafından hukuki mücadele başlatılmıştı.

‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için mahalle halkı tarafından Ordu İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştı. Açılan dava sonunda mahkeme tarafından atanan Bilirkişi Heyeti yerinde inceleme sonrası hazırladığı raporu mahkemeye sundu.

ORÇEV Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada bilirkişi raporuyla iddialarının kabul gördüğünü açıklayarak,  “Mahkemenin görevlendirdiği heyetin raporu köylülerin lehine oldu. Bizlerin ve köylülerin dosya üzerinden açıklamaları ile rapor örtüşmektedir” bilgisini paylaştı.

HEYELAN BÖLGESİ, SU KAYNAKLARINA ZARAR VERİYOR...

“Raporda işletme çalışmaya başlarsa ne gibi tehlikelerin oluşabileceği açıkça belirtilmiş” denilen ORÇEV açıklamasında, bilirkişi raporunda çok sayıda risk sıralandığı ve bu nedenle “ÇED Gerekli Değildir” kararının bilimsel ve teknik açıdan yeterli ve uygun olamadığı görüş ve kanaatindeki raporun mahkemeye sunulduğu ifade edildi.

Bilirkişi heyetinin bentonit madenine yönelik tespit ettiği zararlar ve riskler şöyle:

Ruhsatlı alan içinde evler var. Aktif ve pasif heyelan alanları mevcut,

Su kaynaklarının durumu gözetlenmemiş,

Çalışma; hayvan, bitki yaşamı olumsuz etkileyecek,

Bölgeye özgü bitki örtüsü yeterince incelenmemiş,

Çalışma alanı tarım ve orman alanı, buralarda bitki ve hayvan türleri incelenmemiş,

Sondaj-araştırma konuları genel söylemlerle geçiştirilmiş,

Derelerdeki taşkınlara yönelik rapor yok,

Yollar kamyonların dönüşüne uygun değil.

GÖZLER MAHKEME KARARINDA

Şimdi Bilirkişi Heyeti’nin mahkeme sunduğu raporda “ Ordu Valiliğince verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir’ bilimsel ve teknik açıdan yeterli ve uygun olmadığı görüşü ve kanaatindeyiz. Karar yüce mahkemenizindir” demesinden sonra Ordu İdare Mahkemesi heyetinin nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve orducu.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.