SAYACA HALKININ FENDİ MADENCİLERİ YENDİ

Ordu Gündemi 11.02.2024 - 22:24, Güncelleme: 11.02.2024 - 22:24 2791+ kez okundu.
 

SAYACA HALKININ FENDİ MADENCİLERİ YENDİ

Yeni Sayaca halkının bentonit madeni için alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararına açtıkları davada mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.
Ordu’nun Ulubey ilçesinde Yeni Sayaca ve Çatallı Mahallerini kapsayan bentonit madeni için başlatılan ÇED için açılan davada Ordu İdare Mahkemesi “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Ordu Çevre Derneği ve Yeni Sayaca halkının bentonit madeni için alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararına açtıkları davada Bilirkişi Heyeti incelemesi yapılmış ve Heyet maden işletmesinin aleyhine rapor hazırlamıştı. Mahkeme de “telafisi olanaksız zararlara neden olacağı” gerekçesiyle “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Dava öncesi yöre insanları Ordu Çevre Derneğiyle yaptıkları toplantılarda maden işletmesini istemediklerini vurgulayarak çeşitli eylemler yapmışlardı. Madene karşı mücadeleyi Ordu Çevre Derneğiyle birlikte yürütürken kendi aralarında birliği ve dayanışmayı sağlamak için Sayaca Çevre Platformu kurdular. Ordu İdare Mahkemesi’nin verdiği “yürütmeyi durdurma” kararı üzerine Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Yöre halkıyla birlikte açtığımız dava sonucu mahkeme Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı rapora göre “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Halk istemiyor. Bunu, Bilirkişi Heyeti incelemesinde de belirttiler. Yüzlerce köylü, heyeti karşılayarak madene karşı tepkilerini dile getirdiler. Bilirkişi Heyeti de incelemesini yaptı. Hazırladığı raporda, dere yatağı taşkınlarına karşı önlem alınmadığı, su kaynaklarının dikkat edilmediği, yol durumunun uygun olmadığı, tarım alanlarının ve arıcılıkla ilgili araştırma ve incelemenin yapılmadığı, ormanlık alanlarla ilgili Orman İşletme Müdürlüğünden izin alınmadığı, bentonit madeniyle ilgili oluşacak olumsuzlukların göz ardı edildiği vurgulanmıştır. Mahkeme de bu görüşler doğrultusunda, dava konusunun uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağından itiraz yolu kapalı olarak “yürütmeyi durdurma” kararı vermiştir. Bu karar, sevindiricidir. Ormanların, tarım arazilerin, su kaynaklarının hoyratça yok edilmesine izin verilmemelidir.” denildi. Sayaca Çevre Platformu Sözcüsü Resul Ses ise, “Köyümüz tek vücut oldu. Ormanlarımıza, tarım arazilerimize, suyumuza sahip çıkıyoruz. Maden olayını duyduğumuz ilk günden bugüne halk olarak karşıyız. Ordu Çevre Derneğiyle birlikte dava açtık. Haklıydık, kazanacağımızı biliyorduk. “Yürütmeyi Durdurma” kararı haklılığımızı gösterdi. Toprağımıza sahip çıkacağız. Buradan geçimimizi sağlıyoruz. Başka yere gitme olanağımız yok. Şirketler para kazanacak diye köyümüzü talan ettirmeyeceğiz.” dedi.
Yeni Sayaca halkının bentonit madeni için alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararına açtıkları davada mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Ordu’nun Ulubey ilçesinde Yeni Sayaca ve Çatallı Mahallerini kapsayan bentonit madeni için başlatılan ÇED için açılan davada Ordu İdare Mahkemesi “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Ordu Çevre Derneği ve Yeni Sayaca halkının bentonit madeni için alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararına açtıkları davada Bilirkişi Heyeti incelemesi yapılmış ve Heyet maden işletmesinin aleyhine rapor hazırlamıştı. Mahkeme de “telafisi olanaksız zararlara neden olacağı” gerekçesiyle “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Dava öncesi yöre insanları Ordu Çevre Derneğiyle yaptıkları toplantılarda maden işletmesini istemediklerini vurgulayarak çeşitli eylemler yapmışlardı. Madene karşı mücadeleyi Ordu Çevre Derneğiyle birlikte yürütürken kendi aralarında birliği ve dayanışmayı sağlamak için Sayaca Çevre Platformu kurdular.

Ordu İdare Mahkemesi’nin verdiği “yürütmeyi durdurma” kararı üzerine Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Yöre halkıyla birlikte açtığımız dava sonucu mahkeme Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı rapora göre “yürütmeyi durdurma” kararı verdi. Halk istemiyor. Bunu, Bilirkişi Heyeti incelemesinde de belirttiler. Yüzlerce köylü, heyeti karşılayarak madene karşı tepkilerini dile getirdiler. Bilirkişi Heyeti de incelemesini yaptı. Hazırladığı raporda, dere yatağı taşkınlarına karşı önlem alınmadığı, su kaynaklarının dikkat edilmediği, yol durumunun uygun olmadığı, tarım alanlarının ve arıcılıkla ilgili araştırma ve incelemenin yapılmadığı, ormanlık alanlarla ilgili Orman İşletme Müdürlüğünden izin alınmadığı, bentonit madeniyle ilgili oluşacak olumsuzlukların göz ardı edildiği vurgulanmıştır. Mahkeme de bu görüşler doğrultusunda, dava konusunun uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağından itiraz yolu kapalı olarak “yürütmeyi durdurma” kararı vermiştir. Bu karar, sevindiricidir. Ormanların, tarım arazilerin, su kaynaklarının hoyratça yok edilmesine izin verilmemelidir.” denildi.

Sayaca Çevre Platformu Sözcüsü Resul Ses ise, “Köyümüz tek vücut oldu. Ormanlarımıza, tarım arazilerimize, suyumuza sahip çıkıyoruz. Maden olayını duyduğumuz ilk günden bugüne halk olarak karşıyız. Ordu Çevre Derneğiyle birlikte dava açtık. Haklıydık, kazanacağımızı biliyorduk. “Yürütmeyi Durdurma” kararı haklılığımızı gösterdi. Toprağımıza sahip çıkacağız. Buradan geçimimizi sağlıyoruz. Başka yere gitme olanağımız yok. Şirketler para kazanacak diye köyümüzü talan ettirmeyeceğiz.” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve orducu.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.