KARADENİZ TİYATRO KOOPERATİFİ KURULDU
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 06:06 Bu haber 3693 kez okundu
 
KARADENİZ TİYATRO KOOPERATİFİ KURULDU
Karadeniz Bölgesinde üretimden gelen güçleri birleştirmek, tiyatro sanatını geliştirmek, dezavantajlı çevrelere projeler üretmek, Ulusal ve Uluslararası projeler gerçekleştirmek amacı ile Karadeniz Tiyatro Kooperatifi kuruldu.
Sanat Haberi
KARADENİZ TİYATRO KOOPERATİFİ KURULDU

Karadeniz Bölgesinde üretimden gelen güçleri birleştirmek, tiyatro sanatını geliştirmek, dezavantajlı çevrelere projeler üretmek, Ulusal ve Uluslararası projeler gerçekleştirmek amacı ile Karadeniz Tiyatro Kooperatifi kuruldu. 7 Özel tiyatronun girişimi ile kurulan ve merkezi 2 yıl boyunca Samsun’da olacak Karadeniz Tiyatro Kooperatifi’nin başkanlığına Düşevi Oyuncuları GSY Cem Kaynar, Ordu İl Temsilciliğine ise Hakan Alkan seçildi.             

 

Karadeniz Bölgesi’nde 7 özel tiyatro,  Samsun’dan Düşevi Oyuncuları, Hayal Atölyesi Tiyatrosu, Karma Sahne, Trabzon’dan Tiyatro Panki, Amasya’dan İris Sanat Tiyatrosu, Giresun’dan Kayıp Oyuncular, Gümüşhane’den Yankı Kumpanya bir araya gelerek Mart 2021’de sosyal bir kooperatif olan Karadeniz Tiyatro Kooperatifini kurdu.

 

Türkiye’de kurulan 4. Tiyatro Kooperatifi olan ve merkezi 2 yıl boyunca Samsun’da olacak Karadeniz Tiyatro Kooperatifi’nin yönetim kurulu seçimleri de yapıldı. Yapıan seçimle Yönetim Kurulu Başkanlığına Düşevi Oyuncuları GSY Cem Kaynar, Başkan Yardımcılığına Tiyatro Panki GSY Tufan Ünlü, Yönetim Kurulu Üyeliğine Yankı Kumpanya GSY Mesut Budak, Denetim Kurulu Üyeliklerine Karma Sahne’den Emrah Güven, Kayıp Oyuncular GSY Ersin Özdemir, Ordu İl Temsilciliği’ne Hakan Alkan getirildi.

 

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Kaynar, amaçlarını anlattı. Cem Kaynar, “Karadeniz Tiyatro Kooperatifi’nin, Karadeniz Bölgesinde üretimden gelen güçleri birleştirmek, tiyatro sanatını geliştirmek, dezavantajlı çevrelere projeler üretmek, Ulusal ve Uluslararası projeler gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş bir sosyal kooperatif örneğidir.” dedi.

 

Cem Kaynar, Karadeniz Tiyatro Kooperatifi olarak hedeflerini de anlattı. Başkan Kaynar, “tiyatro sanatının “Ortak İş” yapma düşüncesinden hareket ederek ortaklarıyla birlikte üretmek ve sorunlara çare bulmak. Ulusal ve Uluslararası fon ve paydaşlarla ekonomik, sosyo-kültürel projeler üretmeyi hedefler. Bünyesinde barındırdığı ortak tiyatro ekiplerinin hukuki haklarını savunma, Ulusal ve Uluslararası sanatsal bilinirliliğini arttırmaya çalışır. Tiyatro Sanatı ile ilgili eğitimler düzenler, seyirci kazanmak amaçlı projeler geliştirir.” Şeklinde konuştu.

 

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi’nin, bölgesinde tecrübeli, nitelikli tiyatroların ortaklığında kurulan ve Türkiye’de 4. olan Tiyatro Kooperatifi olduğunu hatırlatan Kaynar, sözlerini şöyle tamamladı;

“Bölgesel Tiyatro Kooperatiflerinin gücüne, birleşmesine ve hak mücadelelerini ortak yapıp Anadolu Tiyatrolarının da sesini duyurmasına önem veren Karadeniz Tiyatro Kooperatifinin yapılacak ilk genel kurula kadar geçici olarak ben ve arkadaşlarım seçildi. Örgütlenmeye önem veren, kolektif iş yapabilme disiplini geliştirme hususunda çaba harcamak isteyen Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, Karadeniz bölgesinde kooperatif bünyesinde olmak isteyen özel tiyatrolarla buluşmayı istemektedir.” 

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: KARADENİZ, TİYATRO, KOOPERATİFİ, KURULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı