siyahbet giriş siyahbet giriş deneme bonusu

HİSARCIKLIOĞLU: SAMSUN-SARP DEMİRYOLU'NU ÖNEMSİYORUZ

Ordu Gündemi (Orducu) - Ordu Haber Ajansı | 05.07.2024 - 15:00, Güncelleme: 05.07.2024 - 15:00 2451 kez okundu.
 

HİSARCIKLIOĞLU: SAMSUN-SARP DEMİRYOLU'NU ÖNEMSİYORUZ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Samsun-Sarp Demiryolu Projesini önemsiyoruz. Üzerimize ne vazife düşüyorsa yapmaya hazırız.”
TOBB Başkanı ve Dünya Odalar Federasyonu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile TBMM eski Başkanı ve TOBB UYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, Ordu’daki oda ve borsaları ziyaret ederek, Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açılış törenlerine katıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ordu temaslarında ulaşımın önemine değinerek, “Ticaret yolları ağında olmak önemli. Samsun-Sarp Demiryolu Projesini bu anlamda önemsiyoruz. Üzerimize ne vazife düşüyorsa yapmaya hazırız. Zaten oda ve borsa başkanları Samsun'dan Hopa'ya kadar birlikte çalışıyorlar" dedi. Hisarcıklıoğlu, Ünye Ticaret ve Sanayi Odasında katıldığı Ekonominin Yıldızları Ödül Töreni ve Ünye TSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye'de bir dava birinci derece mahkemede ortalama 2 yıl sürüyor. Sonrasında bir üst mahkemeye gidiyor ve yani hakkının teslimi için en az 4 seneye ihtiyaç var. İşte bu noktada alternatif çözümler devreye girmek zorunda. Tahkim ve arabuluculuk burada devreye giriyor. Davalı ve davacı bir araya geliyor, sonunda anlaşıyorlar ve sonunda haklarını helal ederek ayrılıyorlar. Bundan güzel bir ahlak olabilir mi? Şimdi çok sayıda meselemiz burada çözülüyor. 11 bine yakın dosya mahkemeye gitmeden ve 4 yıl beklemeden çözüme kavuştu. Burada önceliklere baktığımız zaman işçi ve işveren davaları ki en büyük şikâyetimiz buranın geç işlemesi ve burada mahkemenin verdiği haksız kararlardı. Şimdi ise helalleşerek ayrılır hale geldik. 2 taraf da birbirine hakkını helal ediyor. Bu kapsamda zemin genişledi, bir sürü ticari davalar dahil olmak üzere artık arabuluculuğa gelir hale geldi. Bunun bir üstü de tahkim, eğer burada anlaşılamazsa otomatikman ‘TOBB'a tahkim ile müracaat edelim' derler ise 3 ayda da mahkeme kararı bitmiş oluyor ve mahkeme hem 4 sene sürmüyor, hem de masraf da yarı yarıya bitiyor” dedi. Hisarcıklıoğlu, Ordu Ticaret Borsasını ziyaretinde yaptığı konuşmada ise, ekonomide sıkıntıların bulunduğunu ancak hedefin tek haneli enflasyona inmek olduğunu vurgulayarak, “Tek haneli enflasyona indikten sonra gerek emekliler, gerek çalışan kardeşlerimiz gerek iş dünyası artık önünü görebilir hale gelecek. Yüksek enflasyonda hiçbir şeyin hesabını yapabilmek mümkün değil. En büyük hastalık bu yüksek enflasyon. Hükümetin son dönemde attığı adımları destekliyoruz. Bir an önce, daha önce olduğu gibi 2006, 2007 ve 2008'de olduğu gibi tek haneli enflasyon istiyoruz. Çünkü, iş dünyasının finans ve maliyet sorunlarının çözüm yolu tek haneli enflasyondur" şeklinde konuştu.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Samsun-Sarp Demiryolu Projesini önemsiyoruz. Üzerimize ne vazife düşüyorsa yapmaya hazırız.”

TOBB Başkanı ve Dünya Odalar Federasyonu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile TBMM eski Başkanı ve TOBB UYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, Ordu’daki oda ve borsaları ziyaret ederek, Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açılış törenlerine katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ordu temaslarında ulaşımın önemine değinerek, “Ticaret yolları ağında olmak önemli. Samsun- Sarp Demiryolu Projesini bu anlamda önemsiyoruz. Üzerimize ne vazife düşüyorsa yapmaya hazırız. Zaten oda ve borsa başkanları Samsun'dan Hopa'ya kadar birlikte çalışıyorlar" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Ünye Ticaret ve Sanayi Odasında katıldığı Ekonominin Yıldızları Ödül Töreni ve Ünye TSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi Açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye'de bir dava birinci derece mahkemede ortalama 2 yıl sürüyor. Sonrasında bir üst mahkemeye gidiyor ve yani hakkının teslimi için en az 4 seneye ihtiyaç var. İşte bu noktada alternatif çözümler devreye girmek zorunda. Tahkim ve arabuluculuk burada devreye giriyor. Davalı ve davacı bir araya geliyor, sonunda anlaşıyorlar ve sonunda haklarını helal ederek ayrılıyorlar. Bundan güzel bir ahlak olabilir mi? Şimdi çok sayıda meselemiz burada çözülüyor. 11 bine yakın dosya mahkemeye gitmeden ve 4 yıl beklemeden çözüme kavuştu. Burada önceliklere baktığımız zaman işçi ve işveren davaları ki en büyük şikâyetimiz buranın geç işlemesi ve burada mahkemenin verdiği haksız kararlardı. Şimdi ise helalleşerek ayrılır hale geldik. 2 taraf da birbirine hakkını helal ediyor. Bu kapsamda zemin genişledi, bir sürü ticari davalar dahil olmak üzere artık arabuluculuğa gelir hale geldi. Bunun bir üstü de tahkim, eğer burada anlaşılamazsa otomatikman ‘TOBB'a tahkim ile müracaat edelim' derler ise 3 ayda da mahkeme kararı bitmiş oluyor ve mahkeme hem 4 sene sürmüyor, hem de masraf da yarı yarıya bitiyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Ordu Ticaret Borsasını ziyaretinde yaptığı konuşmada ise, ekonomide sıkıntıların bulunduğunu ancak hedefin tek haneli enflasyona inmek olduğunu vurgulayarak, “Tek haneli enflasyona indikten sonra gerek emekliler, gerek çalışan kardeşlerimiz gerek iş dünyası artık önünü görebilir hale gelecek. Yüksek enflasyonda hiçbir şeyin hesabını yapabilmek mümkün değil. En büyük hastalık bu yüksek enflasyon. Hükümetin son dönemde attığı adımları destekliyoruz. Bir an önce, daha önce olduğu gibi 2006, 2007 ve 2008'de olduğu gibi tek haneli enflasyon istiyoruz. Çünkü, iş dünyasının finans ve maliyet sorunlarının çözüm yolu tek haneli enflasyondur" şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve orducu.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.