FATSA KAPANDI AMA 4 YENİ MADEN SAHASI İÇİN BAŞVURDULAR

Ordu Gündemi (Orducu) - Ordu Haber Ajansı | 04.03.2024 - 14:08, Güncelleme: 04.03.2024 - 14:08 3176+ kez okundu.
 

FATSA KAPANDI AMA 4 YENİ MADEN SAHASI İÇİN BAŞVURDULAR

Fatsa’daki siyanürlü altın madeninin kapatılmasının ardından Ordu’da 4 yeni maden sahsı için valiliğe başvuruda bulunuldu.
Ordu’da 3 ayrı ilçede yeni maden ocakları açılması için bir firmanın Ordu Valiliğine başvuru yapıldığı ortaya çıktı. Favori Metal Madencilik Şirketi, Ordu Kabadüz Musakırık mevkiinde altın, gümüş, bakır, kurşun ve çinko, Gölköy Emirler Yaylası’nde altın, gümüş, bakır, kurşun ve çinko, Ulubey Çağlayan mevkiinde bakır, kurşun ve çinko maden ocağı açmak istiyor. İlgili firmanın ÇED raporu için 26 Ocak 2024 tarihinde Ordu Valiliğine müracaat ettiği belirlendi. CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel İçişleri ve Enerji Bakanlıklarına verdiği önergeler ile Ordu’da planlanan 4 yeni maden sahasını gündeme getirdi. Adıgüzel önergelerde şunları dillendirdi: “Ordu ilimiz Fatsa ilçemizde bulunan siyanürlü altın madeninin kapatılması Ordulu vatandaşlarımızca sevinçle karşılanmakla birlikte benzer bir firmanın 4 yeni maden sahasını açmak üzere olması ve Ordu genelinin %74’ünün maden sahası olarak tanımlanmış olması kaygı verici bulunmaktadır. Bu 4 yeni saha Gölköy-Emirler, Ulubey-Çağlayan, Kabadüz-Musakırık ve Perşembe-Soğukpınar’da bulunmakta ve Ordu Valiliği onayını beklemektedir. Fatsa’da daha önce ÇED onayı olmadan üretim kapasitesini aşarak siyanürlü altın madenciliğine devam ettiği tespit edilen ve bu nedenle ruhsatı iptal edilen, en son gelişmede de tamamen kapatılan madenle ilgili edinilen tecrübeler ışığında ilimizde 4 yeni maden sahası açılacak olması gerek yaratacağı çevre tahribatı gerekse Ordu ilinin başta tarım ve turizm olmak üzere tüm ekonomik sektörlerine doğrudan zararları açısından dikkatle incelenmeye muhtaçtır. Bu yeni 4 sahanın 25 hektar sınırı altında tutularak, ÇED sürecinin baypas edileceği gelen bilgiler arasındadır. Ayrıca verilecek bu kararın seçim sonrasına bırakılarak madenlerin açılacağına ilişkin Ordu kamuoyunda geniş kesimlerde bir tedirginlik söz konusudur.” Adıgüzel ilgili bakanlıklara şu soruları yöneltti: •        Söz konusu 4 yeni maden sahası ile ilgili bakanlık olarak politikanız ne olacaktır? •        Bu 4 maden sahasının Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı izin süreçlerini ve ÇED raporu gerekliliğini aşabilmek için başlangıç aşamasında görece küçük gösterilerek sadece Ordu Valiliği onayı ile faaliyete başlanması planları olduğu doğru mudur? •        Söz konusu 4 maden sahası ile ilgili Bakanlığınıza herhangi bir başvuru ya da bilgilendirme yapılmış mıdır? •        Ordu’da planlanan bu 4 yeni maden sahasında bu şekilde cevher çıkarma sürecinde toprak üstü bitki örtüsüne, sıyrılacak tarıma elverişli toprağa ve su kaynakları da dahil olmak üzere diğer çevreye zararlı etkileri üzerine bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları nelerdir? •        Devletimizin genel olarak siyanürlü maden işletmelerine karşı yaklaşımında Erzincan İliç faciasından sonra politik bir değişiklik olmuş mudur?
Fatsa’daki siyanürlü altın madeninin kapatılmasının ardından Ordu’da 4 yeni maden sahsı için valiliğe başvuruda bulunuldu.

Ordu’da 3 ayrı ilçede yeni maden ocakları açılması için bir firmanın Ordu Valiliğine başvuru yapıldığı ortaya çıktı. Favori Metal Madencilik Şirketi, Ordu Kabadüz Musakırık mevkiinde altın, gümüş, bakır, kurşun ve çinko, Gölköy Emirler Yaylası’nde altın, gümüş, bakır, kurşun ve çinko, Ulubey Çağlayan mevkiinde bakır, kurşun ve çinko maden ocağı açmak istiyor. İlgili firmanın ÇED raporu için 26 Ocak 2024 tarihinde Ordu Valiliğine müracaat ettiği belirlendi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel İçişleri ve Enerji Bakanlıklarına verdiği önergeler ile Ordu’da planlanan 4 yeni maden sahasını gündeme getirdi. Adıgüzel önergelerde şunları dillendirdi:

Ordu ilimiz Fatsa ilçemizde bulunan siyanürlü altın madeninin kapatılması Ordulu vatandaşlarımızca sevinçle karşılanmakla birlikte benzer bir firmanın 4 yeni maden sahasını açmak üzere olması ve Ordu genelinin %74’ünün maden sahası olarak tanımlanmış olması kaygı verici bulunmaktadır. Bu 4 yeni saha Gölköy-Emirler, Ulubey-Çağlayan, Kabadüz-Musakırık ve Perşembe-Soğukpınar’da bulunmakta ve Ordu Valiliği onayını beklemektedir. Fatsa’da daha önce ÇED onayı olmadan üretim kapasitesini aşarak siyanürlü altın madenciliğine devam ettiği tespit edilen ve bu nedenle ruhsatı iptal edilen, en son gelişmede de tamamen kapatılan madenle ilgili edinilen tecrübeler ışığında ilimizde 4 yeni maden sahası açılacak olması gerek yaratacağı çevre tahribatı gerekse Ordu ilinin başta tarım ve turizm olmak üzere tüm ekonomik sektörlerine doğrudan zararları açısından dikkatle incelenmeye muhtaçtır. Bu yeni 4 sahanın 25 hektar sınırı altında tutularak, ÇED sürecinin baypas edileceği gelen bilgiler arasındadır. Ayrıca verilecek bu kararın seçim sonrasına bırakılarak madenlerin açılacağına ilişkin Ordu kamuoyunda geniş kesimlerde bir tedirginlik söz konusudur.”

Adıgüzel ilgili bakanlıklara şu soruları yöneltti:

•        Söz konusu 4 yeni maden sahası ile ilgili bakanlık olarak politikanız ne olacaktır?

•        Bu 4 maden sahasının Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı izin süreçlerini ve ÇED raporu gerekliliğini aşabilmek için başlangıç aşamasında görece küçük gösterilerek sadece Ordu Valiliği onayı ile faaliyete başlanması planları olduğu doğru mudur?

•        Söz konusu 4 maden sahası ile ilgili Bakanlığınıza herhangi bir başvuru ya da bilgilendirme yapılmış mıdır?

•        Ordu’da planlanan bu 4 yeni maden sahasında bu şekilde cevher çıkarma sürecinde toprak üstü bitki örtüsüne, sıyrılacak tarıma elverişli toprağa ve su kaynakları da dahil olmak üzere diğer çevreye zararlı etkileri üzerine bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonuçları nelerdir?

•        Devletimizin genel olarak siyanürlü maden işletmelerine karşı yaklaşımında Erzincan İliç faciasından sonra politik bir değişiklik olmuş mudur?

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve orducu.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.