DR. COŞKUN: KORKARIM VAKALAR YİNE ARTAR
Haber
11 Haziran 2021 - Cuma 21:19 Bu haber 998 kez okundu
 
DR. COŞKUN: KORKARIM VAKALAR YİNE ARTAR
Artan aşılamayla oluşacak rehavetin vakaları artırmasından korktuğunu söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, “Kontrollü normalleşme sağlamak ve maske + 2 metre mesafe ve hijyen tedbirleri asla göz ardı edilmemeli.” dedi.
Sağlık Haberi
DR. COŞKUN: KORKARIM VAKALAR YİNE ARTAR

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, aşılamayla birlikte oluşabilecek rehavetin vaka sayılarında tekrar artışa neden olmasından korktuğunu belirterek, kontrollü normalleşmenin daha uzun zamana yayılması gerektiğini söyledi.

 

İyiye giden veriler tedbirlerin gevşemesine sebep olmaması gerektiğini söyleyen Coşkun, “Bilindiği gibi Haziran ayında ülkemizde adeta bir aşı seferberliğiyle corona aşısı yapılmaktadır. Bu hafta 45 yaş üstü, haftaya da 40 yaş üstü aşılanmaya başlayacaktır. Ülkemizde 45 yaş üstünde bulunan nüfusun ülke nüfusuna oranı 31 iken, buna 40 yaş ve üzerini de dahi edersek bu oran 39’lara çıkacaktır. Bu durumda tahminimiz odur ki: 40 yaş üstü tamamen aşılandığında, ülkede nüfusa oranla aşılanan nüfus 39-40’ları bulacaktır. Ama bir çekincemiz var! Özellikle aşılamanın başında herkes aşı olmaya gitmedi gevşeklik yaptı. Bu oran da iyimser bir rakamla 20 olsa: 31 sonucuna ulaşırız. Yani 40 yaş üstü de aşılandığında (burada ikinci dozun da yapılıp aradan da en az 15 gün zaman geçmesini kastediyoruz) nüfusun yaklaşık 30’u aşılanmış olacaktır. Bu durum ölüm sayılarında çok ciddi bir azalma yapacak, vaka sayılarını da oldukça düşürecektir. Bütün mesele bundan sonrasında ne yapmalıyız?” ifadelerini kullandı.

 

İngiltere’yi örnek gösteren Dr. Coşkun, “Karşımızda İngiltere örneği var. İkinci doz Aşı oranları nüfusun 30’larına geldiğinde ölümler aynı bizdeki gibi hatta daha da iyi bir şekilde neredeyse durdu. Ama buna güvenerek kontrolsüz normalleşmeye başladılar ve korkarım vakalar yine artacak. Öyleyse ne yapmak lazım: Kontrollü normalleşme sağlamak ve maske  + 2 metre mesafe ve hijyen tedbirleri asla göz ardı edilmemeli. Corona virüs dünyada can almayı bırakırsa ancak o Zaman kendimizi tam güvende hissedebiliriz. O nedenle asla tedbirleri gevşetmemeliyiz.” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DR., COŞKUN:, KORKARIM, VAKALAR, YİNE, ARTAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı