SEVİNÇ: ÜRETİCİNİN PARA KAZANMASI ÇOK ÖNEMLİ
Haber
11 Haziran 2021 - Cuma 15:02 Bu haber 1048 kez okundu
 
SEVİNÇ: ÜRETİCİNİN PARA KAZANMASI ÇOK ÖNEMLİ
Fındık üreticisinin ihracatçıların da kırmızı çizgisi olduğunu söyleyen Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, “Üreticimiz fındıktan para kazansın ki mutlu olsun. Fındık üreticimizin mutluluğu ve kazancı bizim için çok önemlidir.” dedi.
Fındık Haberi
SEVİNÇ: ÜRETİCİNİN PARA KAZANMASI ÇOK ÖNEMLİ

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, Karadeniz Ekonomi Digital Platformları’nda katıldığı yayında Dış Haberler Sorumlusu Reşat Güngör’e konuk olarak fındığa dair merak edilen tüm sorulara cevap verdi.

 

Manşeti “Türk fındık üreticisi, ihracatçılarımızın da kırmızı çizgisidir” cümlesiyle atan KFMİB Başkanı Sevinç, 40 dakikalık yayında fındıkla ilgili fiyat, verim ve rekolte gibi önemli konulara değindi.

 

“ÜRETİCİ MEMNUN EDİLMELİ”

Üreticinin para kazanmasının kendileri için önemli olduğunu söyleyen Sevinç, “Üreticimiz fındıktan para kazansın ki mutlu olsun. Bahçesine baksın, verimi ve kaliteyi arttırsın. Fındık üreticimizin mutluluğu ve kazancı bizim için çok önemlidir. Bugüne kadar tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi fındıkta da dünden bugüne üreticinin yanında olduğunu göstermiştir. Çay ve hububatta üretici nasıl memnun edildiyse benzer durum fındık için de söz konusudur.”

 

Türk fındığının rekabet gücünü dünyada korumaları gerektiğini söyleyen Edip Sevinç, “Üretimdeki tekel gücümüzü dönüm başına 80 kilo almak yerine maliyetleri de düşürerek 250-300 kilolara çıkartarak göstermeliyiz. Türkiye olarak izleyeceğimiz politikalarla dışımızdaki ülkelerde fındığın sökülmesini sağlamalıyız. Bizi bekleyen bir tehlike var. ABD ve diğer ülkelerde sürekli olarak fındık dikim sahalarını artırmaya yönelik çalışmaları var. 10 yıl sonrası için tedbirleri almasak aleyhimize olur.”

 

“FİYAT SEZON ÖNCESİ AÇIKLANSIN”

Fiyatın sezon başlamadan açıklanmasını isteyen KFMİB Başkanı Sevinç, “TMO sektöre zorunlu olarak girmiş olmakla birlikte üzerine düşen regüle görevini de başarıyla yerine getirmektedir. Beklentimiz, geçen yıl olduğu gibi fiyatların sezon öncesi fiyatları geçen sezon olduğu gibi açıklaması ve hububatta olduğu gibi satış fiyatını da açıklanması ve spekülasyonların önlenmesidir. TMO’nun taban fiyatı açıklamasıyla arz ve talebe göre serbest piyasa oluşacaktır.”

 

REKOLTE TEMMUZ’DA BELLİ OLUR

Rekoltenin henüz belli olmadığını söyleyen Sevinç, “Ülkemizdeki fındık rekoltesi çotanak sayımına göre Temmuz sonunda belli olacaktır. Türkiye, rekolte bakımından dünya genelinde itibarı olan bir ülkedir. Çünkü bugüne kadar gerçek rekolteleri ortaya koymuştur. Bu yıl için de gerçek Temmuz sonu yapılacak çotanak sayımına göre ortaya çıkacaktır. Üretmekten korkmayalım ve üretimdeki gücümüzü korumayalım.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: SEVİNÇ:, ÜRETİCİNİN, PARA, KAZANMASI, ÇOK, ÖNEMLİ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı