ŞENSOY: ÜRETİCİYLE DALGA GEÇİYORLAR
Haber
02 Haziran 2021 - Çarşamba 15:52 Bu haber 1071 kez okundu
 
ŞENSOY: ÜRETİCİYLE DALGA GEÇİYORLAR
İNC ve TÜİK tarafından açıklanan rekolteye sert tepki gösteren isimlerden Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “TÜİK, masaya oturmuş, ‘yüzde 5 artar demiş’ hesaplamış, elin oğlu da gökyüzüne bakarak rekolteyi hesaplamış.” dedi.
Fındık Haberi
ŞENSOY: ÜRETİCİYLE DALGA GEÇİYORLAR

Uluslararası Kabuklu Kuru Yemişler Birliği (İNC) 795 bin stokla birlikte fındık rekoltesini 885 bin ton olarak açıklamasının ardından TÜİK’de yaptığı rekolte tahmini 700 bin ton olarak açıklamıştı. Açıklanan bu iki rekolte tahminine tepkiler devam ediyor.

 

Tepki gösteren isimlerden biri de Ordulu Ziraat Yüksek Mühendisi Haluk Şensoy. Sosyal medyada ‘fındığımı 30 liradan aşağı satmayacağım. Hans yiyeceğine Hasan yesin’ diyerek ‘GIRIP GAVURUP YİYORUM’ grubuyla büyük ses getiren Şensoy, açıklanan yüksek rekoltelerle fiyatı baskı altına almak istediklerini söyledi.

 

Üreticiyle dalga geçtiklerini söyleyen Şensoy, “Birisi masaya oturarak rekolteyi hesaplamış, öbürü masaya bile oturmadan direk gökyüzüne bakarak hesaplamış. İstatistik kurumu olan TÜİK, masaya oturmuş, ‘yüzde 5 artar demiş’ hesaplamış, elin oğlu da gökyüzüne bakarak rekolteyi hesaplamış. TÜİK, masa başında, geçmiş dönemdeki yıllara bakarak ‘şu yıl şu kadar olmuş, şu yıl şu kadar olmuş’ diye sadece mantık yürüterek hesaplamış.”

 

İNC ve TÜİK arasındaki rekolte farkına da sert tepki gösteren Şensoy, “İki kurum arasında tam 90 bin ton. Bir rekolte açıklamasında arada 90 bin ton fark olur mu ben bunu sormak istiyorum. Benim fındığımı elin oğluna devredersen sonuç bu olur. Başka bir şey beklemek mümkün değil.”

 

“FINDIĞA SAHİP ÇIKMAYACAKSANIZ NEYE SAHİP ÇIKACAKSINIZ”

Bölge milletvekillerinin fındık fiyatının 20 liraya düşmesine rağmen sessiz kalmalarını eleştiren Şensoy, “Tabelada fındık 20 lira. Dolar 8,5 lira, gübre, ilaç, mazot, işçilik neredeyse yüzde yüz artmış. 25 lira liraya yükselen fındık, TMO’nun taban fiyatı 22 lirayken, ihraç ürünü olan fındık 20 liraya düşmüş. Sizin, bizim en önemli geçim kaynağımız olan fındık fiyatı tabelada 20 lira yazıyor, bu ilin yöneticisinin, milletvekilinin ağzından bu konuyla ilgili tek bir kelime çıkmıyor. Bu ilin en önemli ürünü olan fındık fiyatı için uğraşmayacaklarda başka ne için uğraşacaklar? Bölgenin tek geçim kaynağı fındık 20 liraya düşmüş kimsenin sesi çıkmıyor.” şeklinde konuştu.

 

“ÜRETİCİYİ KENDİ BAHÇESİNDE İŞÇİ YAPACAKLAR”

Amaçlarının üreticiyi küstürüp elindeki bahçeleri almak olduğunu iddia eden Şensoy, “Zaten iş şirketleşmeye doğru gidiyor. Fındıkta şirketleşmeye gidilerek, üreticilere ‘sen uğraşamıyorsun. Ver 5-10 yıllığına ve 3’te 1’e’ denilerek, üretici bahçeleri tamamen boşlayacak ve zamanla bahçeler elin oğluna kalacak. Fındıkları 3’te bir karşılığı yada kiralama yöntemiyle toplayan şirketler, üreticiyi bahçelerinden soğutmak ve zamanla tamamen devretmek amacıyla kuruldu. En sonunda da çocuklarımız kendi bahçelerimizde asgari ücretle çalışacak. Bahçelerimiz bu kurulan şirketlere 5-10 yıllığına kiralandığında çocuklarımızda buralarda işçi olarak çalışacak. Bunlar bu ülkede yaşanacak.” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ŞENSOY:, ÜRETİCİYLE, DALGA, GEÇİYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı