ŞENSOY: NİYETLERİ ÜRETİCİNİN ALIN TERİNİ GASP ETMEK
Haber
17 Temmuz 2021 - Cumartesi 23:25 Bu haber 1986 kez okundu
 
ŞENSOY: NİYETLERİ ÜRETİCİNİN ALIN TERİNİ GASP ETMEK
Açıklanan 815 bin ton fındık rekoltesine tepki gösteren Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, amaçlarının üreticinin alın terini gasp etmek olduğunu söyledi. Şensoy, “İtalya’da olan don rekolteyi yüzde 50 düşürüyor da, bizde olan don rekolteyi düşürmüyor mu?” dedi.
Fındık Haberi
ŞENSOY: NİYETLERİ ÜRETİCİNİN ALIN TERİNİ GASP ETMEK

Tarım Bakanlığının açıkladığı 656 bin rekolteden sonra 815 bin ton rekolte açıklayan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ne tepkiler devam ediyor. Ordulu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy’da tepki gösterdi.

 

Orducu Haber’e özel açıklamalarda bulunan Ziraat Mühendisi Şensoy, açıklanan yüksek rekolteyle niyetlerinin üreticinin alın terini elinden almak olduğunu belirterek, Bunun için yüksek rekolte açıklayarak zemin hazırladıklarını söyledi.

 

“İTALYA’DA DON ETKİLEDİ DE BİZDE ETKİLEMEDİ Mİ?”

Bu sene İtalya’da yüzde 50 rekolte kaybı olduğunu söyleyen Şensoy, “Tek dertleri Türk üreticinin hakkını gasp edip, kendi üreticilerine kaynak aktarmak. Ben yüksek rekolte açıklamasını böyle okuyorum. İtalya’da normalde 120 bin ton fındık olurken bu sene zirai don nedeniyle 70 bin tona düşüyor da, aynı iklimde olan Türkiye’de de don oldu. İtalya’da olan don rekolteyi yüzde 50 düşürüyor da, bizde Şubat’ta, Mart’ta olan don bizim rekolteyi düşürmüyor mu? Elin oğlu o kadar milliyetçi ki, bizim üreticimizin sırtından kazandığı parayı gidecek nasıl olsa rekolte düşük diyecek kendi üreticisine para verecek.”

 

Tek hedefleri fındık fiyatını düşük açıklattırmak olduğunu söyleyen Şensoy, “Fındık fiyatı düşük açıklanınca da fındık çok fazla diyecekler. Algılarına alet olmamak için dilime bile almak istemediğim fiyatı, tüccarlar vasıtasıyla sızdırdılar. Algı yapıp o fiyatı kabul ettirme çabasındalar. Ne yazık ki, bazı üreticilerimiz bile bu fiyatı kanıksamış. Bazıları benim istediğim 36 lira taban fiyat için bu kadar fiyat olmaz bile demeye başladılar. Geçen yıl 3 bin liraya aldığı verim gübresi bu sene 5 lira olmuş, hala 36 lira yüksek çok diyen üreticiler var.”

 

“BENİM EKMEĞİMİN YARISINI KİM ALDI?”

Geçmişte Necmettin Erbakan’ın fındığa verdiği fiyatı örnek veren Şensoy, “Rahmetli Erbakan hocamız geldi, 11 aylık iktidarında 1 kilo fındığa 22 ekmek parası verdi. 1 kilo fındıkla 4 buçuk litre mazot alıyorduk. Bugün 22 ekmek 2 liradan 44 lira yapıyor. Şuanda fındık tabelada 22 lira. Şimdi 1 kilo fındık ancak 11 ekmek alabiliyor. Benim ekmeğimin yarısını kim aldı? Bunun sorgulanması lazım. Kim benim ekmeğimin yarısını aldı? Benim çocuğumun rızkını kim yedi? Ben bunun cevabını istiyorum.”

 

Rekolteye takılmamak gerektiğini söyleyen Haluk Şensoy, “Tek amaçları yüksek rekolte var diyerek fındık fiyatını düşük açıklatmak. Yoksa kendileri de biliyor 815 bin ton fındık olmadığını. Daha bir ay önce kendi adamları INC 790 bin ton rekolte açıkladı. Bir ayda ne oldu, yeniden fındık mı doğdu da 815 bin tona çıkardılar? Tek amaçları Türk fındık üreticisinin alın terini almak. Burada hükümet irade gösterecek, ‘benim üreticimin hakkını kimseye yedirmem’ diyecek. O yüzden bu açıkladıkları 815 bin ton rekolteler tamamen kafa karıştırmak için. Amaçları hükümeti baskı yüksek rekolte var diyerek düşük fiyat açıklatmak ve hep olduğu gibi bu sene de üreticinin alın terini gasp etmek. Zulümlerine devam etmek istiyorlar.”

 

“36 LİRANIN ALTINI ASLA KABUL ETMİYORUZ”

36 liranın altında bir fiyatı kabul etmeyeceklerinin altını çizen Şensoy, “Ama biz 36 liranın altında bir fiyatı asla kabul etmiyoruz. Bu verilecek fiyat 12 ay geçerli olacak. Bu ülkede yüksek enflasyon var. Verilecek olan taban fiyat zaten bir-iki ay içinde eriyecek. Ondan sonra üretici nasıl geçinecek, bahçesine nasıl bakım yapacak?”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör: Zeki GÖL
Etiketler: ŞENSOY:, NİYETLERİ, ÜRETİCİNİN, ALIN, TERİNİ, GASP, ETMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı