ŞANLITÜRK'TEN TMO'YA DESTEK ZİYARETİ
Haber
26 Eylül 2022 - Pazartesi 13:02 Bu haber 2477 kez okundu
 
ŞANLITÜRK'TEN TMO'YA DESTEK ZİYARETİ
Fındık Haberi
ŞANLITÜRK'TEN TMO'YA DESTEK ZİYARETİ

TMO’nun Ordu’daki fındık alım merkezini ziyaret eden MHP Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk, “Hemşehrilerimizle yapmış olduğumuz sohbette hemşerilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisi‘nden memnuniyetlerini dile getirdiler.” dedi.

 

Son dönemde fındık alımında sorunların ve engellerin olduğu gerekçesiyle eleştirilerin hedef noktasında olan TMO’ya destek ziyareti geldi. MHP Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Ordu’nun Altınordu ilçesindeki fındık alım merkezini ziyaret etti.

 

“ÜRETİCİLERİMİZ TMO’DAN MEMNUN”

Fındık alımının her aşamasını şahitlik ettiklerini söyleyen Şanlıtürk, Numune alımından, nem ölçmeye, randımana kadar her aşama kamera kontrolünde yapılmaktadır. Gördüğümüz; Fındık Üreticisi hemşehrilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisinin Fındık alım kriterlerine harfiyen uymakta ve iyi kurutulmuş fındıklar güzel randıman gelmektedir. Bizim şahitlik ettiğimiz fındık numuneleri 54 randıman civarında geldi. Hemşehrilerimizle yapmış olduğumuz sohbette hemşerilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisi‘nden memnuniyetlerini dile getirdiler.

 

“AMACIMIZ 2,5 MİLYAR DOLARLIK GELİRİ ARTIRMAK OLMALI”

TMO’nun 17 noktada Fındık alımına devam ettiğini söyleyen Şanlıtürk, “Bu alımlar hızlı bir şekilde devam ettiği müddetçe serbest piyasada Fındık fiyatları sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu fiyatlara yaklaşacaktır. Üretici, Ziraat Odaları, Tüccar, Sanayici, İhracatçı, TMO,  kısacası Devlet ve Millet olarak hep bir taraftayız. Hepimizin amacı; stratejik bir ürün olan fındıktan yıllık gelirimizin 2,5 milyar doların çok daha fazla üzerine çıkarmaktır.”

 

“EN BÜYÜK SORUN TEKELCİ FİRMADIR”

Tekelci firmadan başka yöne kayan eleştirilerin hedef saptırmak olduğunu söyleyen MHP İl Başkanı, “Kamuoyunda kurumlarımızın saygınlığını zedeleyecek, ayaklar altına alacak açıklamaları doğru bulmuyorum. Söyleyecek sözü olan bu tekelci firmadan başlamalıdır. Diğer konular hedef saptırmadır, havanda su dövmedir. Fındıktaki en büyük sorun tekelci firmadır. Gördüğüm en büyük sorun ise yurtdışında farklı ülkelerden Fındık bahçeleri oluşturan bu firmanın bizim ülkemizde bahçelere kadar inip üretime müdahale etmesidir. Bir an önce bu tekelci firmaya bahçelerimizden el çektirilmeli ve sadece alıcı konumunda tutulmalıdır.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ŞANLITÜRK'TEN, TMO'YA, DESTEK, ZİYARETİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı