ORDU'DA KOKULU SİYAH ÜZÜM YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI
Haber
16 Eylül 2022 - Cuma 10:31 Bu haber 3229 kez okundu
 
ORDU'DA KOKULU SİYAH ÜZÜM YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI
Ekonomi Haberi
ORDU'DA KOKULU SİYAH ÜZÜM YETİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI

Ordu’da ürün çeşitliliği artıyor. Bu kapsamda Fatsa’da yetiştirilen kokulu üzüm hasadı başlarken, Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, "Kokulu siyah üzüm yetiştiriciliğini Ordu'da yaygınlaştırma noktasında oldukça kararlıyız.” dedi.

 

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde uygulanan "İsabella (Kokulu) Üzümü Üretiminin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Ordu’da tesis edilen bağlardan Fatsa’da ilk ürün hasadı gerçekleştirildi.

 

Hasada katılan İl Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; "İlimizin ana ürünü fındık. Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla yaptığımız çalışmaların yanında ilimizde ek gelir getirici ürünleri yaygınlaştırmak için de çalışmalar yürütüyoruz. Önceki yıllarda yürütülen projeler sayesinde ilimizde kivi, çilek ve seracılık alanlarında çok başarılı çalışmalar yaptık" dedi

 

Son dönemde ise Ordu’da kokulu üzüm bahçeleri kurmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirildiğini vurgulayan İl Müdürü, "DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kaynakları kullanılarak ilimizde 2 yıl önce üzüm bahçelerinin kurulması için ilk adımı attık. Ortalama 2 dekar büyüklüğünde üzüm bağları kurduk. Bugün gelinen noktada yaptığımız çalışmaların meyvelerini almaya başladık. Tesis ettiğimiz üzüm bağlarında bu yıl ilk hasadı gerçekleştiriyoruz. İki yaşında olan üzüm bağlarında verim ve kalite çok iyi durumda. Dar alandan yüksek getirisi olan bu üzüm bağlarından Ordu şartlarında dekara 2 ton kadar ürün alınabilmesi son derece mümkün. 2 ton ürün de piyasa fiyatlarıyla yaklaşık 40 bin lira kazanç demektir" ifadelerini kullandı.

 

Üzüm üretiminin artırılması amacıyla yeni çalışmaların yapılacağını belirten İl Müdürü Kemal Yılmaz, "Kokulu siyah üzüm yetiştiriciliğini Ordu'da yaygınlaştırma noktasında oldukça kararlıyız. Hedefimiz, sofralık tüketimin yanında üzüm suyu elde ederek katma değerli hale dönüştürmek. Arazisi müsait olan üreticilere çağrımız, mutlaka fındığın yanında birim alan getirisi yüksek ikinci bir ürüne yönelmeleri yönünde. Bu gibi ürünler, üreticinin aile ekonomisine çok ciddi katkı sağlıyor. Üreticilerimizin ürünlerinin bol ve bereketli olmasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU'DA, KOKULU, SİYAH, ÜZÜM, YETİŞTİRİLMEYE, BAŞLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı