ORDU'DA ÇAY HASADI BAŞLADI
Haber
03 Haziran 2021 - Perşembe 16:50 Bu haber 907 kez okundu
 
ORDU'DA ÇAY HASADI BAŞLADI
Türkiye’nin en fazla fındık üreten ili olan Ordu’da çay üretimi yapılan tek ilçe olan Perşembe’de çay hasadı başladı. İlçede 95 hektar alanda 150 civarında çay üretimi yapılıyor.
Ekonomi Haberi
ORDU'DA ÇAY HASADI BAŞLADI

Ülkemizin en fazla fındık yetiştiren ili olan Ordu'da lisanslı çay üretimi yapılan tek yer Perşembe ilçesi. Ordu’da 1960’lı yıllardan buyana çay üretiminin yapıldığı belirtilirken, zamanla üretim miktarı azalarak sadece Perşembe’nin 5 mahallesinde yapılan çay üretiminin hasadı devam ediyor.

 

 

Perşembe’de başlayan çay hasadına katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz burada yaptığı açıklamada, "Ordu denince akla ilk olarak fındık gelmektedir. Ancak kentte fındığın yanında gelir getirici farklı ürünlerin de tarımı yapılmaktadır. Bunların arasında üretimi 1960'lı yıllarda başlayan çay da bulunmaktadır. 1960'lı yıllarda oldukça geniş alanlarda yetiştiriciliği yapılıyorken ilimizdeki çay fabrikasının kapanması ve diğer bazı nedenlerden dolayı çay yetiştiriciliği yapılan alanlar 1990'lı yıllarda azalmıştır. Perşembe ilçemizde 5 mahallede 95 dekar alanda yılda yaklaşık 150 ton civarında çay üretimi gerçekleştirilmektedir" dedi.

 

"İlçemizde üretilen çayı, her kesim sonrasında belirlenen takvime göre Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kendi araçlarıyla üreticinin ve ürünün bulunduğu mevkiden teslim almaktadır" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü Kemal Yılmaz, “Yaş çay alım taban fiyatı 2021 üretim sezonunda kg başına 3,87 TL açıklanmıştır. Ayrıca yine ÇAYKUR tarafından kg başına 13 Kuruşluk fark ödemesi yapılacaktır. Fark ödemesi ile birlikte yaş çayın kg fiyatı 4 TL'yi bulmaktadır. 1 dekardan 1500 kg civarında yaş çay elde edildiği dikkate alındığında çay yetiştiriciliğinden fındık üreticilerimize önemli bir ek gelir sağlanmaktadır" diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU'DA, ÇAY, HASADI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı