'ORDU'DA 18 YILDA YÜZDE 51 ARTIŞ SAĞLANDI'
Haber
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 08:19 Bu haber 1589 kez okundu
 
'ORDU'DA 18 YILDA YÜZDE 51 ARTIŞ SAĞLANDI'
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, “Ordu’da 18 yılda 51’lik artış sağlandı. Böylece hem istihdam oranları yükseldi, hem de ekonomi canlandı.” dedi.
Siyaset Haberi
'ORDU'DA 18 YILDA YÜZDE 51 ARTIŞ SAĞLANDI'

AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı (işçi bayramı) nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Tomakin, batının yeni literatürüne giren işçi hakları, bizim kadim medeniyetimizde İslam Peygamberi Muhammed Mustafa (sav) efendimiz, işçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz. Yine kainatın sultanı kimin elinin altında bir kardeşi bulunuyorsa, ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin. Onlara kaldıramayacakları işleri yüklemesin, eğer yüklerseniz kendilerine yardım ediniz. Buyurmuşlardır. Sözü söyleyenin güzelliğinden de anlaşılacağı üzere bizim medeniyetimiz işçiyi ve çalışanı işveren ve çalıştıranı kardeşi kılmakta, aralarındaki karşılıklı ilişkinin kardeşçe olmasını istemektedir. Ayrıca yiyecek ve giyecek bakımından, işverenden daha aşağı bir seviyede tutulmaması hedefini göstermektedir dedi.

 

AKTİF SİGORTALI SAYISINDA SADECE ORDU’DA 18 YILDA 51 LİK ARTIŞ SAĞLADIK

Başkan Tomakin, AK Parti iktidarı ile 18 yılda istihdamın yanı sıra hem işçi hakları, işçinin yaşam standartları bakımından önemli iyileştirmeler yapıldığını belirterek, SGK kapsamında büyük önem taşıyan aktif sigortalı sayısında sadece Ordu’da 18 yılda 51’lik artış sağlandı. Böylece hem istihdam oranları yükseldi, hem de ekonomi canlandı. Bir taraftan işsizlikle büyük mücadele ederken, diğer taraftan işsiz kalan vatandaşlarımızın ekonomik ve sosyal şartlarını iyileştirdik. Pandemi dönemi boyunca Sosyal koruma kalkanı altında hayata geçirdiğimiz programlarla salgının çalışanlarımızın hayatında yol açtığı sıkıntıları en aza indirmeye çalışarak işçi çıkarmaların önüne geçerek kısa çalışma ödeneği ile işçilerimizin hep yanında olduk dedi.

 

2002- 2020 YILLARI ARASINDA ASGARİ ÜCRET 1163 ARTARKEN ENFLASYON AYNI DÖNEMDE 409 ARTMIŞ ASGARİ ÜCRETLİYE VERİLEN ZAMLAR ENFLASYONUN ÇOK ÇOK ÜZERİNDE OLMUŞTUR

Çalışana ve emeğe saygıyı esas alan AK Parti iktidarının çalışma hayatına ilişkin yasalarda AB ve ILO normlarına uygun olarak önemli düzenlemeler yaptığını söyleyen Başkan Tomakin, “30 yıldır tartışılan ama sonuca ulaştırılamayan İş Kanununu çıkararak bir yandan esnek çalışma biçimlerini getirdik, diğer yandan işçilerimizin iş güvenliğini sağladık. Bu Kanunla ayrıca, çalışma sürelerini 45 saatle sınırlandırdık, işçilerimize haftada 24 saat izin hakkı getirdik, milli bayram ve tatil günlerinde çalışmayı işçimizin onayına tabi kıldık. 218 bini aşan geçici statüdeki kamu işçisine kadroyu biz verdik. Böylece, kamuda geçici istihdam konusunu yasal bir çerçeveye kavuşturmuş olduk. 1 Mayıs’ı Emek ve Dayanışma bayramı olarak ilan ettik. Resmi verilere göre 2002- 2020 yılları arasında asgari ücret 1163 artarken enflasyon aynı dönemde 409 artmış asgari ücretliye verilen zamlar enflasyonun çok, çok üzerinde olduğunun kanıtıdır, biz her zaman işçinin, üretenin alın terinin yanında olduk” dedi.   

 

Başkan Tomakin, “Ordulu işçi kardeşlerimin, Ülkemizdeki işçi kardeşlerimizin ve tüm dünyada işçilerin birlik ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs işçi bayramlarını yürekten kutluyorum” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'ORDU'DA, 18, YILDA, YÜZDE, 51, ARTIŞ, SAĞLANDI',
Yorumlar
Haber Yazılımı