'KARADENİZ-AKDENİZ YOLU ORDU'DA İHRACATI ARTIRACAK'
Haber
17 Kasım 2021 - Çarşamba 16:01 Bu haber 1758 kez okundu
 
'KARADENİZ-AKDENİZ YOLU ORDU'DA İHRACATI ARTIRACAK'
Gaziantep Ticaret Odası ile kardeş oda olan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin; “Karadeniz Akdeniz yolu bittiğinde, ihracatımız bir Gaziantep kadar olmasa dahi ürettiğimiz ürünleri daha değerli ihraç etmiş olacağız.” dedi.
Ekonomi Haberi
'KARADENİZ-AKDENİZ YOLU ORDU'DA İHRACATI ARTIRACAK'

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) ve Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ile Gaziantep’te bir araya gelerek, iki il arasında ticaretin artırılarak ekonomiye kazandırılması ele alınırken, her iki oda arasında ekonomik ve kültürel ilişkileri güçlendirmek için “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası İskenderun, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illerine düzenlediği Güneydoğu İstişare ve İş Gezisi kapsamında Gaziantep Ticaret Odası ile Gaziantep’te bir araya geldi.

 

Gerçekleşen toplantıda Ordu ilinin, Karadeniz Akdeniz yolunun Karadeniz kenarındaki ilk şehir olduğunu aktaran Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin; “Karadeniz Akdeniz yolu bittiğinde, ihracatımız bir Gaziantep kadar olmasa dahi ürettiğimiz ürünleri daha değerli ihraç etmiş olacağız. Ordu ili Türkiye fındığının üçte birini üretirken, ülke ekonomisine 1 buçuk milyar dolar fındık ihracatı ile katkı sağlamaktayız. Ancak bizim bir limanımız olmadığı için fındık ihracatı başka limanlar üzerinden yapıldığından bu rakam bizlerin ihracat rakamlarına geçmiyor. İlimizde bentonit gibi çok nadir bulunan ve değerli bir ürünümüz var, bu üründen 50 milyon ile 80 milyon arasında ihracat yapıyoruz. Aynı zamanda dünyada en fazla bal üreten il konumunda olmamıza rağmen bal ihracatında istediğimiz seviyede değiliz. İlimiz kivi üretiminde Türkiye’de en fazla kivi üreten 3 ilden bir tanesi konumundadır. İlimizde son yıllarda havuz balıkçılığı da gelişerek il ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Sizler gibi ilimizde ülke ekonomisine en çok katkı veren illerden bir tanesidir” diye belirtti.

 

Ordu ilinin bir turizm şehri olduğunu vurgulayan Şahin; “Ordu ili Mersinden sonra en uzun sahile sahip bir turizm şehridir. Bizim ilimiz mavi ile yeşilin buluştuğu tek yerdir. Pandemi döneminden önce yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 850 bin turist ilimizi ziyaret etti. İnşallah bu sayıyı daha fazla yükselteceğiz. Ordu ili aynı zamanda yaylaları, su kaynakları, şelaleleri, tarihi dokusu ve denizi ile turizme açık bir şehirdir ”dedi.

 

Gaziantep Ticaret Odasından iş birliği istediklerini değinen Şahin; “Karedeniz Akdeniz yolu bittiğinde sizlerin burada ürettiği ürünler bu yol üzerinden Rusya’ya, Romanya’ya, Ukrayna’ya yani Kafkas ve Balkan ülkelerine gidecek. Bundan sonra sizler Kafkas ve Balkan ülkelere bir ürünü ulaştırmak için Akdeniz’i, Ege’yi ve Marmara’yı dolaşmak zorunda kalmayacaksınız. Bizler bu yol ile birlikte artık fındığımızı çuvalda değil’ de çikolata olarak satacağız. İnşallah noksanları tamamlandıktan sonra önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu yol tamamen hizmete açılacaktır. Bu yol ile birlikte artık 10 saat sonra Ordu’da olacaksınız. Sizlerin de katkılarıyla Akdeniz Karadeniz yoluna bir de demiryolu eklemek istiyoruz. Bu yol ile Karadeniz’de size en yakın denizlerden bir tanesi olacaktır. İnşallah bu konularda işbirliği içerisinde olarak hem illerimizin ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sizlerden bu konularda desteğinizi talep ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Gerçekleşen İstişare toplantısında Gaziantep ili ekonomisinden bahseden Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu; “Ülke ekonomisinin lokomotif şehirlerinden biri olan kentimiz, üreten, ürettiğini dünyaya satan, dış ticaret fazlası veren güçlü bir ihracat kentidir. İhracatımızın ithalatı karşılama oranı 150 civarındayken, Türkiye ihracatının yaklaşık 5’ini gerçekleştiriyoruz. Ocak-Ekim döneminde gerçekleştirdiğimiz 8,2 milyar dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan 5’nci kentiyiz. Yılsonu hedefimiz 10 milyar dolar ihracat yapmak. Ordu ve Gaziantep bir araya gelince, ülkemizin iki güzide tarımsal ürünü fındık ve antepfıstığından bahsetmemek olmaz. Şehrimiz yeşil altın olarak adlandırdığımız antepfıstığının tarımsal üretiminden öte tarımsal sanayi ile işleme alanında kendini geliştirmiş durumda” dedi.

 

Konuşmaların ardından Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve Gaziantep TO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu kardeş oda protokolünü imzaladı. Program hediye takdimi ile sona erdi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'KARADENİZ-AKDENİZ, YOLU, ORDU'DA, İHRACATI, ARTIRACAK',
Yorumlar
Haber Yazılımı