DOKTOR ATALAR YANLIŞ ANTİBİYOTİK KULLANIMI İÇİN UYARDI
Haber
24 Kasım 2021 - Çarşamba 15:17 Bu haber 1456 kez okundu
 
DOKTOR ATALAR YANLIŞ ANTİBİYOTİK KULLANIMI İÇİN UYARDI
Sağlık Haberi
DOKTOR ATALAR YANLIŞ ANTİBİYOTİK KULLANIMI İÇİN UYARDI

Ordu Devlet Hastanesi’nde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serhat Atalar, “Sık ve yanlış Antibiyotik kullanımı insanların başta bağırsak bakteri olmak üzere normal florasının bozulmasına ve ilaç direncine, böbrek kulak gibi organlarda işlev kaybına yol açabilmektedir.” dedi.

Ordu Devlet Hastanesi’nde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serhat Atalar, Dünya Antimikrobiyal Antibiyotik Farkındalık Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

 

Antibiyotikler günümüzde yaygın olarak kullanılan ilaç gruplarının başında geldiğini söyleyen Dr. Atalar, “Doğru tanımlanmış veya ve uygun ilacın seçildi enfeksiyon hastalıklarında antibiyotiklerin ölüm riskini ve kalıcı sakatlık riskini azalttığı bilinmektedir. Yerinde ve zamanında kullanılan antibiyotik tedavisinin bu faydasına karşın "zarar" olarak nitelendirilebilecek bazı sorunlar da vardır. Sık ve yanlış Antibiyotik kullanımı insanların başta bağırsak bakteri olmak üzere normal florasının bozulmasına ve ilaç direncine, böbrek kulak gibi organlarda işlev kaybına yol açabilmektedir. Her çıkan ateşli hastalık enfeksiyon hastalığı olmayabilir.”

 

Antibiyotikler ateş düşürücü değildir.

Her enfeksiyon hastalığında da antibiyotik kullanılmadığını söyleyen Uzmanı Uzm. Dr. Serhat Atalar, “Grip nezle covid-19 gibi virüs etkenli hastalıklarda antibiyotik fayda vermez hatta zarar verir. Günümüzde antibiyotik seçenekleri yaygın kullanım sonucunda gelişen direnç sebebiyle oldukça azalmıştır. Özellikle yoğun ve sık Antibiyotik kullanan bazı hastalarda ortaya çıkan bu direnç nedeniyle tedavi yönetimi oldukça zorlaşmaktadır. Dünya antibiyotik farkındalık haftası vesilesiyle konunun önemine dikkat çekmek istiyor ve sağlıklı günler diliyoruz.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DOKTOR, ATALAR, YANLIŞ, ANTİBİYOTİK, KULLANIMI, İÇİN, UYARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı