BAŞKAN AKÇA: TÜİK DEVLETE VE ÜRETİCİYE İHANET EDİYOR
Haber
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 21:49 Bu haber 3830 kez okundu
 
BAŞKAN AKÇA: TÜİK DEVLETE VE ÜRETİCİYE İHANET EDİYOR
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça INC’nin 795 bin ton, TÜİK’in de 700 bin fındık rekoltesi açıklamalarına sert tepki gösterdi. Özellikle TÜİK’i hedef alan Başkan Akça, “TÜİK devletin kuruluşu olmasına rağmen bu devlete bu üreticiye ihanet ediyor.” dedi.
Fındık Haberi
BAŞKAN AKÇA: TÜİK DEVLETE VE ÜRETİCİYE İHANET EDİYOR

Uluslararası Kabuklu Kuru Yemişler Birliği (İNC) 795 bin stokla birlikte fındık rekoltesini 885 bin ton olarak açıklamasının ardından TÜİK’de yaptığı rekolte tahmini 700 bin ton olarak açıklamıştı. Açıklanan bu iki rekolte tahmini üreticilerin ve üretici birliklerinin sert tepkisine neden oldu.

 

Tepki gösteren isimlerden biri de Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça oldu. Orducu.com’a özel açıklamalar yapan Başkan Akça, Uluslararası Kabuklu Kuru Yemişler Birliği’nin açıklamasının şaşırtıcı olmadığını ancak TÜİK’in yaptığı rekolte açıklamasının tam bir ihanet olduğunu açıkladı.

 

“TEKELCİLER VE İŞBİRLİKÇİLERİ ALGI OPERASYONU PEŞİNDE”

Böyle bir rekolteyi de rekoltenin açıklama zamanını da kabul etmediklerini söyleyen Başkan Akça, “Açıklanan rekolteler hangi kritere göre böyle bir rekolte tespit edilmiştir onu bilmiyoruz. Tabi arkadaşlar “çok deneyimle oldukları için” kriterleri kendileri koyuyor. Ama biz böyle rekoltenin olduğunu da bilmiyoruz, kim tarafından yapıldığını da bilmiyoruz. Ama Türkiye'de bu işin tekelciliğini yapan ve onların işbirliğini yapan şahsiyetler algı operasyonu peşindeler. Yeni sezon bir buçuk ay sonra taban fiyat açıklanacak. Ona göre de pozisyon alıyorlar. Her sene yaptıkları gibi.” ifadelerini kullandı.

 

Bu sene zirai donun fındığı olumsuz etkilediğini söyleyen Başkan Akça, “Bu rekolte onların karanfil sayımı yöntemiyle yaptıkları bir rekolte ama onun üzerinden köprünün bir sürü sular akıyor. Zirai don oluyor, yağmur oluyor, dolu oluyor, kulaklık oluyor, Bir sürü felaket yaşanıyor. Bu sene de bölgemizde de zirai don gerçekleşti ve TARSİM’in eksperleri tarafından birçok yerde 50 ile 90 arasında ürün kaybı verildi. Bu sadece Ordu’da değil Giresun'da da var Trabzon'da da var. Dolayısıyla bu rekoltenin doğru olmadığını düşünüyoruz.”

 

“TÜİK DEVLETE DE ÜRETİCİYE DE İHABET EDİYOR”

TÜİK’in 2-3 seneden beri fındık rekoltesi açıklama hevesine kapıldığını söyleyen Atakan Akça, “Ben TÜİK yetkililerine soruyorum siz hangi sahada çalıştınız, hangi elemanlarla çalıştınız? Bu iş için istihdam ettiğiniz eleman sayısı kaç? Biz bunları öğrenmek istiyoruz. Hangi kriterlere göre rekolte açıklıyorsunuz. TÜİK devletin kuruluşu olmasına rağmen bu devlete bu üreticiye ihanet ediyor. Bizim önce buradan başlamamız lazım. Biz dışarıdaki hainlere artık bir şekilde biliyoruz. Ama maalesef içeride de hainlik derecesine varacak kadar çalışmalar yapılıyor. Bunu kabul etmiyoruz. Esasen bizim kanımıza dokunan bu. TÜİK Türkiye Cumhuriyeti'nin bir kuruluşudur. Bu üreticinin alın teri ile el emeği ile oynama yetkisini kimse onlara veremez, vermemeli. TÜİK rekolteden önce hangi kriterlere göre böyle bir çalışma yaptığını açıklayacak. ‘benim 300 tane 50 tane Ziraat Mühendisim var. Şu bahçeye girdim bu bahçeye girdim’ diye açıklayacak önce TÜİK. Devletin resmi rekoltesi Temmuz ayında Tarım İl müdürlükleri öncülüğünde oluşturulan komisyon tarafından tespit edilir ve Tarım Bakanlığı tarafından açıklanır. Dolayısıyla burada TUİK üzerine vazife olmayan bir işin içerisine girmiştir. Buda bizi bu da bizi çok üzüyor ve TÜİK esefle kınıyorum.”

 

“REKOLTE AÇIKLAMA YETKİSİ SADECE TARIM BAKANLIĞINDA”

TÜİK’in bu bilgileri kimden aldığını ve neye güvendiğini soran Başkan Akça, “TÜİK ihracatçı birlikleri ile aynı çanaktan mı yemeye çalışıyor? Kimin adına çalışıyor? Ben bunları sorgulamak istiyorum. Ben özellikle TÜİK’in yapmış olduğu bu açıklamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Birisi 795 bin tona çıkıyor birisi 700 bin tona çıkıyor arada 95 bin tonluk fark var neye göre çıkıyorsunuz bu farklı niye oluştu ben bilmiyorum. Karanfil sayımına göre açıklıyorsanız. İhracatçı birlikleri karanfil sayımı yapabilir ama açıklayamaz. Açıklama yetkisi sadece Tarım Bakanlığı'na yetkililerinde. O da Temmuz ayında olur. Geri kalan rekolte açıklaması manipülasyon amaçlı ve üreticinin emeğinin çalınması amaçlı.” dedi.

“EN AZ 30 TL OLMALI”

Gelecek sezonki fındık fiyatıyla ilgili de Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, yaptıkları analizlerde fındık fiyatının en 30 TL olması gerektiğini ve bütün çabalarının fındık fiyatının 30 lira olması için olacağını söyledi. ÖZEL HABER / ORDUCU.COM

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BAŞKAN, AKÇA:, TÜİK, DEVLETE, VE, ÜRETİCİYE, İHANET, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı