BAŞKAN AKÇA: DOĞRU ZAMANDA DOĞRU UYGULAMA YAPILMALI
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 16:52 Bu haber 1308 kez okundu
 
BAŞKAN AKÇA: DOĞRU ZAMANDA DOĞRU UYGULAMA YAPILMALI
Fındıkta verim ve kalite için üreticileri uyaran Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Verimi ve kaliteyi arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bahçelerinize doğru zamanda doğru uygulamalar yapın.” dedi.
Fındık Haberi
BAŞKAN AKÇA: DOĞRU ZAMANDA DOĞRU UYGULAMA YAPILMALI

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Fındık bahçelerinin bakımlarının zamanında yapılması gerektiğini söyledi.

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Toprak Analizi yapılarak çıkan sonuçlara göre doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan uygulamaların yapıldığı fındık bahçelerinde verimin ve kalitenin daha yüksek olduğunu söyledi.

 

Altınordu Ziraat Odası tarafından başlatılan “Fındık Bahçeleri Bakım Projesi” kapsamında oluşturulan bahçelerde incelemelerde bulunan Başkan Atakan Akça, yapılan çalışmaların iyi sonuçlar verdiğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı;

 

“Ziraat Odalarında ve Tarım Orman Müdürlüklerindeki Ziraat Mühendislerinin desteğini alarak fındık bahçelerine bakımların zamanında yapılması gerekmektedir. Verimi ve kaliteyi arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz.  Bahçelerinize doğru zamanda doğru uygulamalar yapın. Biz bu yapmış olduğumuz uygulamaları daha geniş alana yayarak daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Toprak tahlili yapılarak başladığımız çalışmalar neticesinde çok iyi sonuçlar almaya başladık. Budaması yapılan, ilaçlaması ve gübrelemesi yapılan bahçelerde dalların bileklerinden başlayarak ucuna kadar yeni sürgünler olduğunu ve sürgünlerde de çotanak şeklinde fındıkların olduğunu görüyoruz. Çok önemli derecede bu bahçelerde verimin yüksek olduğunu görüyoruz. Fındık rekoltesinin normal seyrettiği yerlerde bile bakımı yapılan yerlerde çok güzel fındık olduğunu görüyoruz. Biz Altınordu ziraat odası olarak 300 dönüme yakın bahçede uygulama yapıyoruz. Tamamında verimin kalitenin arttığını görüyoruz. Doğru uygulamanın doğru zamanda yapıldığı yerlerde fındık yapraklarının dahil koyu yeşil olduğunu görüyoruz. Doğru teknikler ve doğru zamanlarda yapılan uygulamalar ile yapılmayanlar arasında ciddi fark olduğunu görülüyor. Bundan sonraki yapacağımız çalışmalarda çiftçilerimiz bahçelerine bakmaya devam eder. Bu işi bilen bu işin mutfağında olan Ziraat Mühendislerinden de bilgi alarak daha kaliteli ve iyi sonuçlar alırlar” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: BAŞKAN, AKÇA:, DOĞRU, ZAMANDA, DOĞRU, UYGULAMA, YAPILMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı