Site Üstü

ADIGÜZEL BANKA PROMOSYONUNU SORDU

Siyaset (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 25.11.2022 - 15:38, Güncelleme: 05.01.2023 - 05:10 1468+ kez okundu.
 

ADIGÜZEL BANKA PROMOSYONUNU SORDU

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Meclis Bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı oturumunda konuştu. Ordu’nun hastane ve doktor sorunlarıyla ilgili çarpıcı örnekler veren Adıgüzel şunları söyledi:   Ordu ilinde sağlık çalışanlarının banka promosyonu farklarının güncellenmesi için Ordu Sağlık Müdürlüğü ile Ziraat Bankası oturdular fakat anlaşamadılar. Ziraat Bankası kabul etmedi "Ben bunu Bakanlıkla halledeceğim." dedi. Fakat Bakanlıktan şu ana kadar, aradan bir ay geçmesine ve birçok ilde güncelleme olmasına rağmen henüz bir ses çıkmadı. Bakanlık Ordu ili için, sağlık çalışanları için promosyonların güncellenmesinde ne yapıyor? Bu yıl içinde yapılacak mı? Ordu'nun sağlık emekçileri haber bekliyor Sayın Bakan.   Yine, bazı ilçelerde, mesela Mesudiye ilçemizde dâhiliye uzmanı yok, insanlara ilaç yazdırmak için 100 kilometre öteye gidiyor.   Ordu Devlet Hastanesinde bir onkolog var -tam on iki yıldır Sayın Bakan- bu kemoterapi mi yapsın, muayene mi yapsın, servisteki hastalara mı baksın? 750 binlik bir şehirden bahsediyorum.   Ordu il merkezinde, Tıp Fakültesinde gastroenterolog yok, nefrolog yok ve sizin branşınızda, çocuk yan dalları yok. Bir Eğitim Araştırma Hastanesinde çocuk yan dalları yok Sayın Bakan.   Akkuş ilçemizde kadın doğum, genel cerrahi, anestezi gibi ana branşlar yok. Akkuş'ta doktor yok, bina var; Gölköy'de de bina var, doktor yok.   Çatalpınar'da durum daha vahim. Siz sunumunuzda ağız ve diş sağlığından bahsettiniz, birçok gelişmeler yapıldığından bahsettiniz. Çatalpınar ilçemizde diş hekimi var, alet edevat da var fakat odası yok Sayın Bakan. Üç yıldır diş hekimi tek diş yapmadan maaş alıyor Çatalpınar ilçemizde.   Şimdi, bir de bu Tokat ilinde, Medical Park hastanesinde olan bir durumdan bahsedeceğim. Burada bir yoğun bakımda -sağlık çalışanı demeyeceğim- insanlıktan nasibini almamış bir kişi bir hastaya şiddet uyguluyor ve şiddetten sonra da siz hastaneyi toptan kapatıyorsunuz. Önce, burada bir detay vermek istiyorum: Bu olay 22 Temmuzda oluyor, yeni değil ve bununla ilgili savcılık soruşturma yapıyor, kovuşturmaya gerek olmadığına karar veriyor, sizin Sağlık Müdürlüğünüz de gelip inceleme yapıyor ve gereken bütün cezalar veriliyor. Hemen o kişi işten çıkarılıyor ama bakın, Sayın Bakan suçun şahsiliği ilkesi var, siz koca bir hastane ve sağlık çalışanlarının tamamını burada suçlu addedemezsiniz.   Şimdi, orada hizmet alımını engellediniz. Bizim Tokat il örgütümüzden ve Kadim Durmaz Vekilimden bana gelen şikâyetler var. Doğum hastası var, vakti gelmiş, doğum yapamıyor; ameliyat olacak insanlar var, ameliyat olamıyor.   Mesela, bu, kamu hastanesi olsa, bir araştırma hastanesi olsa siz bunu aynı şekilde kapatır mısınız? Okullarda şiddet gören öğrenciler var. Siz şimdi o okulları kapatıyor musunuz? Bu doğru bir yöntem değil. O hemşirenin eğitimsiz olmasında sizin de suçunuz var; o hemşireyi eğitmek lazım, doğru şeyi yapmak lazım...

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Meclis Bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı oturumunda konuştu. Ordu’nun hastane ve doktor sorunlarıyla ilgili çarpıcı örnekler veren Adıgüzel şunları söyledi:

 

Ordu ilinde sağlık çalışanlarının banka promosyonu farklarının güncellenmesi için Ordu Sağlık Müdürlüğü ile Ziraat Bankası oturdular fakat anlaşamadılar. Ziraat Bankası kabul etmedi "Ben bunu Bakanlıkla halledeceğim." dedi. Fakat Bakanlıktan şu ana kadar, aradan bir ay geçmesine ve birçok ilde güncelleme olmasına rağmen henüz bir ses çıkmadı. Bakanlık Ordu ili için, sağlık çalışanları için promosyonların güncellenmesinde ne yapıyor? Bu yıl içinde yapılacak mı? Ordu'nun sağlık emekçileri haber bekliyor Sayın Bakan.

 

Yine, bazı ilçelerde, mesela Mesudiye ilçemizde dâhiliye uzmanı yok, insanlara ilaç yazdırmak için 100 kilometre öteye gidiyor.

 

Ordu Devlet Hastanesinde bir onkolog var -tam on iki yıldır Sayın Bakan- bu kemoterapi mi yapsın, muayene mi yapsın, servisteki hastalara mı baksın? 750 binlik bir şehirden bahsediyorum.

 

Ordu il merkezinde, Tıp Fakültesinde gastroenterolog yok, nefrolog yok ve sizin branşınızda, çocuk yan dalları yok. Bir Eğitim Araştırma Hastanesinde çocuk yan dalları yok Sayın Bakan.

 

Akkuş ilçemizde kadın doğum, genel cerrahi, anestezi gibi ana branşlar yok. Akkuş'ta doktor yok, bina var; Gölköy'de de bina var, doktor yok.

 

Çatalpınar'da durum daha vahim. Siz sunumunuzda ağız ve diş sağlığından bahsettiniz, birçok gelişmeler yapıldığından bahsettiniz. Çatalpınar ilçemizde diş hekimi var, alet edevat da var fakat odası yok Sayın Bakan. Üç yıldır diş hekimi tek diş yapmadan maaş alıyor Çatalpınar ilçemizde.

 

Şimdi, bir de bu Tokat ilinde, Medical Park hastanesinde olan bir durumdan bahsedeceğim. Burada bir yoğun bakımda -sağlık çalışanı demeyeceğim- insanlıktan nasibini almamış bir kişi bir hastaya şiddet uyguluyor ve şiddetten sonra da siz hastaneyi toptan kapatıyorsunuz. Önce, burada bir detay vermek istiyorum: Bu olay 22 Temmuzda oluyor, yeni değil ve bununla ilgili savcılık soruşturma yapıyor, kovuşturmaya gerek olmadığına karar veriyor, sizin Sağlık Müdürlüğünüz de gelip inceleme yapıyor ve gereken bütün cezalar veriliyor. Hemen o kişi işten çıkarılıyor ama bakın, Sayın Bakan suçun şahsiliği ilkesi var, siz koca bir hastane ve sağlık çalışanlarının tamamını burada suçlu addedemezsiniz.

 

Şimdi, orada hizmet alımını engellediniz. Bizim Tokat il örgütümüzden ve Kadim Durmaz Vekilimden bana gelen şikâyetler var. Doğum hastası var, vakti gelmiş, doğum yapamıyor; ameliyat olacak insanlar var, ameliyat olamıyor.

 

Mesela, bu, kamu hastanesi olsa, bir araştırma hastanesi olsa siz bunu aynı şekilde kapatır mısınız? Okullarda şiddet gören öğrenciler var. Siz şimdi o okulları kapatıyor musunuz? Bu doğru bir yöntem değil. O hemşirenin eğitimsiz olmasında sizin de suçunuz var; o hemşireyi eğitmek lazım, doğru şeyi yapmak lazım...

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve orducu.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.